LankeEyewear

Jak dbać o okulary?

Okulary, które posiadasz, mogą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, a soczewki posiadać wielowarstwową powłokę antyrefleksyjną zawierającą warstwę utwardzającą. Nie zmienia to faktu, że takie okulary nie są niezniszczalne – czyszczenie okularów, ich niewłaściwe użytkowanie, lub niestosowanie się do zaleceń producenta w kwestii przechowywania czy czyszczenia może doprowadzić do uszkodzeń, które najczęściej nie będą podlegały reklamacji. Przeczytaj kilka poniższych punktów, które pomogą Ci, w odpowiednim dbaniu o okulary.

Odpowiednio przechowuj okulary

Jeśli korzystasz na stałe z jednej pary okularów – ten punkt nie będzie dla Ciebie tak istotny jak dla osób, które posiadają kilka par okularów. W przypadku użytkowania kilku par okularów i ich częstej zamiany – staraj się przechowywać nieużywane okulary w futerale, który był i powinien być do nich dołączony. Pozwoli to na uniknięcie zgnieceń, czy upadków okularów – upadek nawet z niewielkiej wysokości może prowadzić do uszkodzeń.

Eyeglasses in Brown Leather Case on Top of Wooden Surface
A Man Wiping a Pair of Eyeglasses

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu okularów

Pamiętaj, aby regularnie czyścić swoje okulary za pomocą otrzymanego w zestawie lub dodatkowo zakupionego płynu czyszczącego oraz ściereczki. Jeśli odpowiedni płyn był dołączony do okularów – możesz używać go bez obaw o uszkodzenie samej oprawy bądź powłok soczewek. Jeśli chcesz użyć innego płynu, pamiętaj, aby odpowiednio dobrać go do materiału, z którego wykonane są oprawy. Głównym składnikiem większości płynów do czyszczenia okularów jest izopropanol – w większych stężeniach może prowadzić do uszkodzenia lub matowienia powierzchni opraw wykonanych z tworzywa. Jeśli masz wątpliwości dotyczące użytkowania nowego płynu – wykonaj próbę na małym elemencie (na przykład końcówce zausznika) i sprawdź, czy nie powoduje negatywnych reakcji.

W przypadku większych zabrudzeń lub “zamazujących” się soczewek wyczyść okulary pod bieżącą, letnią wodą używając płynu do mycia naczyń. Częste czyszczenie okularów jest również bardzo istotne dla zachowania właściwej higieny.

Nie używaj jednorazowych ściereczek!

Jednorazowe ściereczki nawilżone wydają się być bardzo wygodnym i efektywnym sposobem na czyszczenie okularów. Niestety ich długotrwałe stosowanie bardzo często uszkadza powierzchnię opraw (dochodzi do powstania zarysowań, matowienia itp.) jak i wpływa negatywnie na powierzchnię soczewek okularowych – może nawet uszkodzić powłokę antyrefleksyjną. 

Uszkodzenia wynikające z użytkowania jednorazowych ściereczek nawilżonych są bardzo częstym powodem odrzucenia reklamacji!

Chroń okulary przed wysoką temperaturą!

Podczas lata, temperatura na nasłonecznionej desce rozdzielczej samochodu może osiągnąć nawet od 70 do 90 stopni Celsjusza. Kontakt z tak wysoką temperaturą wpływa przede wszystkim na soczewki okularowe i powłokę, która się na nich znajduje. Bez względu na jakość powłoki, w przypadku pozostawienia na działanie takiej temperatury może dojść do natychmiastowego popękania powłoki bądź jej innego uszkodzenia lub osłabienia jej struktury – co narazi ją na późniejsze uszkodzenia. Podobne problemy mogą pojawić się z samą oprawą. Pamiętaj, że deska rozdzielcza samochodu nie jest jedynym miejscem, gdzie w przypadku wystąpienia sprzyjających warunków temperatura może stać się szkodliwa dla okularów.

Nie narażaj okularów na działanie specyficznych substancji chemicznych

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, z jak silnych substancji chemicznych korzystamy na co dzień. Najpopularniejszymi są kosmetyki – to, że nie “uszkadzają” naszej skóry, włosów czy innych części ciała nie oznacza, że są bezpieczne dla okularów. Okulary najczęściej uszkadzane są poprzez kosmetyki, w skład których wchodzą różnego rodzaju kwasy czy inne substancje złuszczające. Podobna jest sytuacja z lakierami do włosów, które mogą nieodwracalnie uszkodzić powierzchnię soczewek okularowych. Okulary również zostaną uszkodzone przez aceton (znajdujący się w niektórych zmywaczach do lakieru) czy płyny zawierające wysokie stężenie alkoholu (w tym niektóre płyny antybakteryjne) – takimi środkami nie powinno być również przeprowadzane czyszczenie okularów.

Nie poprawiaj kształtu okularów samodzielnie!

Jeśli pojawi się potrzeba wymodelowania (zmiany kształtu) okularów tak, aby lepiej dopasować je do Twojej twarzy – nie rób tego samodzielnie. Salony optyczne posiadają nie tylko specjalistyczne urządzenia, ale też wiedzę dotyczącą tego, w jaki sposób pracować z konkretnymi materiałami, aby osiągnąć wymagany cel – bez ich uszkodzenia.