LankeEyewear

Refundacja okularów

Przeczytaj, kiedy Twój pracodawca może pomóc Ci w zakupie okularów, które ochronią Twój wzrok podczas pracy i jak refundacja okularów przebiega w praktyce.

Refundacja okularów przez pracodawcę

W przypadku stałej pracy przy monitorze komputerowym pracodawca powinien zapewnić należytą ochronę przed jej negatywnymi skutkami. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest całkowita refundacja okularów bądź częściowy zwrot kosztów zakupu okularów korekcyjnych (lub „zerowych” z odpowiednim filtrem).

refundacja okularów

Jak uzyskać refundacje na okulary?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie szczegółowych informacji u pracodawcy – pomogą one w ustaleniu konkretnych wymagań oraz całego procesu. Pracodawca powinien przekazać informacje dotyczące kwoty refundacji, wymagań dotyczących dokumentów (faktury, zaświadczenia) oraz specjalisty wykonującego badania.

Według obowiązujących przepisów prawa każdy pracodawca zobligowany jest do zapewnienia pracownikom (w tym również praktykantom i stażystom) wykonującym pracę na monitorach ekranowych, profilaktyczną opiekę zdrowotną. Opieka ta obejmuje również konieczność zapewnienia okularów korygujących wzrok, jeśli taka potrzeba zostanie wykazana przez specjalistę wykonującego badanie. Warto zaznaczyć, że decyzja lekarza o wymogu stosowania okularów może mieć miejsce nie tylko w odniesieniu do uszczerbku wzroku, który już został poniesiony, ale również wówczas gdy istnieje potencjalne niebezpieczeństwo powstania wady lub uszkodzenia wzroku. Dodatkowo spełniony musi być drugi warunek – pracownik wykonuje pracę z użyciem monitora ekranowego przez co najmniej połowę wymiaru czasu pracy, tj. więcej niż 4 godziny dziennie. Należy podkreślić, że prawo do refundacji odnosi się do osób, które pracują również w niepełnym wymiarze godzin lub nieregularnie, ale jednorazowo spędzają minimum 4 godziny przed ekranem monitora. Podstawę prawną do refundacji okularów stanowi Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. Nr 148, poz. 973).

Jaka jest kwota refundacji na okulary?

W związku ze znacznym zróżnicowanie cen opraw oraz szkieł na polskim rynku, pojawia się pytanie, czy pracodawca zobowiązany jest pokryć całkowity koszt wyposażenia pracownika w okulary potrzebne do pracy, czy jedynie jego część? Pytanie jest tym bardziej zasadne, że rozporządzenie nie reguluje kwestii wysokości, do jakiej pracodawca jest zobowiązany zwrócić koszty.

Co za tym idzie, kwota refundacji jest w większości przypadków całkowicie zależna od dobrej woli pracodawcy.

Jaki dokument umożliwia uzyskanie refundacji okularów?

Najczęstszym rodzajem dokumentu, który jest niezbędny do uzyskania refundacji, jest faktura. Oczywiście musi ona zawierać konkretne informacje, takie jak:

  • informacja o tym, że przedmiotem są okulary będące wyrobem medycznym przeznaczonym do pracy (na przykład przy monitorze komputerowym),
  • jeśli odbiorcą faktury jest bezpośrednio pracodawca – niezbędne jest podanie na fakturze imienia i nazwiska osoby, dla której przeznaczone są okulary,
  • niekiedy dla pracodawcy ważne jest również podanie rozdzielnie kosztu soczewek okularowych oraz oprawy

Jakie badanie wzroku umożliwia refundację okularów?

W zależności od ustaleń pracodawcy, wymagane może być wykonane badania przez lekarza medycyny pracy, badanie przeprowadzone w trakcie okresowych badań pracowników lub dowolne, wybrane przez pracownika badane przeprowadzane przez lekarza okulistę.

Jakie okulary do pracy przy komputerze wybrać?

Odpowiednio dobrana powłoka antyrefleksyjna może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które spędzają wiele czasu przed monitorem komputerowym. Powłoka ta posiada filtr, który chroni przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, które może negatywnie wpłynąć na nasz wzrok. Choć samo w sobie niebieskie światło jest naturalnym zjawiskiem występującym w świetle dziennym i utrzymującym nas w stanie czuwania, to długotrwała ekspozycja na nie może prowadzić do nieprzyjemnych skutków, takich jak uczucie suchości, pieczenia oczu, a nawet łzawienie. Badania wykazały, że najbardziej szkodliwe dla naszego wzroku jest promieniowanie niebieskie o długości fali od 415nm do 455nm. Niebieskie światło to nie tylko przyczyna problemów zew zrokiem – korzystanie z urządzeń z wyświetlaczami bezpośrednio przed snem może wpływać na jakość snu. Wpływ niebieskiego światła hamuje wydzielanie melatoniny, hormonu, który jest kluczowy dla zdrowego, relaksującego snu.