Bez wątpienia, adaptacja jest jednym z najczęstszych problemów z okularami, z jakimi spotykają się osoby, które je noszą. Każda zmiana mocy, kształtu opraw lub technologii soczewek okularowych może wymagać czasu na przystosowanie się do zmiany. Proces adaptacji trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku dni, ale jest to proces mocno indywidualny. Przyzwyczajenie się do pierwszej korekcji astygmatyzmu za pomocą „mocy cylindrycznych” może być szczególnie trudne i wiązać się ze znaczącym dyskomfortem, ponieważ postrzeganie kształtów i odległości jest inne (finalnie prawidłowe). Pamiętaj, aby w czasie przyzwyczajania się do nowych okularów nie korzystać z poprzednich, jeśli mają inną moc – może to jedynie wydłużyć czas adaptacji i wpłynąć negatywnie na Twoją wygodę. W przypadku, gdy po kilkunastu dniach użytkowania nowych okularów nadal nie czujesz się w nich dobrze, warto udać się do optyka, który dokładnie sprawdzi przyczynę problemu z widzeniem.
Jeśli używasz specjalnego płynu do czyszczenia soczewek okularów i czystej ściereczki z mikrowłókna, a mimo to ciągle masz problemy z zamazanymi soczewkami, istnieją dwie możliwe przyczyny. Często zapominamy, że oprawa okularów również wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jeśli zanieczyszczenia znajdują się na oprawie, to podczas czyszczenia mogą zostać przeniesione na soczewki, tworząc smugi. W takim przypadku zaleca się wyczyszczenie całych okularów za pomocą bieżącej, letniej wody oraz płynu do mycia naczyń. Więcej informacji na temat odpowiedniej pielęgnacji okularów znajdziesz tutaj.
Innym częstym powodem zabrudzenia soczewek jest ich nieodpowiednie dopasowanie. Jeśli okulary są źle dopasowane pod względem wielkości, dolna część oprawy może dotykać policzków i przenosić zanieczyszczenia na soczewki, powodując smugi. Z drugiej strony, jeśli okulary osadzone są zbyt blisko oczu, zanieczyszczenia mogą przenosić się na soczewki z rzęs, szczególnie gdy znajduje się na nich tusz.
Jeśli Twoje okulary zsuwają się z twarzy lub są niewygodne, to znaczy, że wymagają dodatkowego dopasowania. Należy jednak pamiętać, że w większości przypadków to nie oznacza, że okulary są źle dobrane, ale po prostu wymagają dodatkowego modelowania, aby dostosować je do indywidualnych cech Twojej twarzy. Taki zabieg powinien zostać wykonany przez salon optyczny, który wykonał okulary. Nie próbuj samodzielnie zmieniać kształtu okularów – optycy dysponują specjalistycznymi urządzeniami i wiedzą, jak bez uszkodzenia pracować z różnymi materiałami tak, aby uzyskać oczekiwany efekt.
Innym częstym powodem zabrudzenia soczewek jest ich nieodpowiednie dopasowanie. Jeśli okulary są źle dopasowane pod względem wielkości, dolna część oprawy może dotykać policzków i przenosić zanieczyszczenia na soczewki, powodując smugi. Z drugiej strony, jeśli okulary osadzone są zbyt blisko oczu, zanieczyszczenia mogą przenosić się na soczewki z rzęs, szczególnie gdy znajduje się na nich tusz.
Wśród problemów z okularami, jednym z najczęstszych jest uszkodzenie ich powierzchni, które może skutkować matowieniem lub łuszczeniem się oprawy. Takie uszkodzenia najczęściej powstają na skutek kontaktu z nieodpowiednimi środkami chemicznymi, takimi jak alkohol, kwasy czy substancje złuszczające, które uszkadzają materiał. Warto pamiętać, że źle dopasowane do okularów środki czyszczące również mogą negatywnie wpłynąć na powierzchnię okularów.
Jeśli zauważysz, że powierzchnia Twoich okularów matowieje lub się łuszczy, nie próbuj naprawiać ich samodzielnie, a skontaktuj się z salonem optycznym, który je wykonał.
Okulary, chociaż dla wielu osób niezbędne, mogą czasem powodować dyskomfort, zwłaszcza jeśli odciskają się na nosie. Istnieją jednak sposoby, aby temu zapobiec.
Jeśli Twoje okulary posiadają ruchome, silikonowe nanośniki, upewnij się, że są one odpowiednio wymodelowane i leżą równomiernie na Twoim nosie. Jeśli to nie pomaga, zwróć się do optyka, który wykonał Twoje okulary, aby zmienił nanośniki na większe lub bardziej miękkie.
Jeśli masz okulary pełne wykonane z tworzywa, upewnij się, że boczne części nosowe przylegają do Twojego nosa możliwie jak największą powierzchnią. Jeśli to nie pomaga, skontaktuj się ze swoim optykiem w celu przeprowadzenia próby wymodelowania, np. zauszników, co podniesie oprawę na nosie i poprawi sytuację.
W obydwu przypadkach na odciskanie się okularów może również wpływać masa soczewek. Dlatego warto zastosować redukcję grubości, co nie tylko poprawi estetykę okularów, ale również zmniejszy ich wagę.